Artyści - Alicja Buławka-Fankidejska

Alicja Buławka-Fankidejska

1983

Studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom  w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego w 2010 roku, aneks Ceramika Artystyczna w pracowni prof. Teresy Klaman.

Od 2013 roku asystent w Pracowni Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Zajmuje się głównie ceramiką artystyczną,  porusza się w  alternatywnych metodach wypalania ceramiki dających możliwość wypracowania interesujących metod zaaranżowania powierzchni obiektów ceramicznych. Fascynuje ją eksperymentatorskie podejście do działań twórczych związanych z ceramiką.

Jest laureatką m.in.: wyróżnienia (2013) i Nagrody Głównej – Award of Excellence za pracę ceramiczną „Into the Wild” w Cluj International Ceramics Biennale, Museum of Art, Cluj – Napoca, Rumunia w 2015 roku; brała udział w wystawie pokonkursowej „Best 2015” w Galerii Gallatea w Bukareszcie; laureatka Nagrody Rektora ASP w Gdańsku w 2015 roku.

Prezentowała swoje obiekty ceramiczne na wystawach indywidualnych oraz brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in.: Gdańskim Biennale Sztuki (edycja 2016 oraz 2020), wystawie jubileuszowej gdańskiej ASP pt: „Metafora i Rzeczywistość” (2015), Triennale Ceramiki w Bolesławcu (2018),  wystawie „Skala” w Galerii Pionova w Gdańsku (2017), wystawie „Gunter Grass – kolekcja plus” w Gdańskiej Galerii Guntera Grassa (2016), „Ceramique 45” Chateau de Saint Jean le Blanc we Francji (2019), wystawie „Territories” Design Days, Vilnius Technology and Design College; Litwa (2019), wystawie „Relokacje” w Tczewie (2019), Ogólnopolskim Przeglądzie Rzeźby Ceramicznej Wl4 w Gdańsku (2019), Concurs de Ceramica de l’ Alcora w Hiszpanii (2019), cyklu wystaw zbiorowych „Metal Art” na Litwie (2019), Latvia Ceramics Biennale Martinsons Award Mark Rothko Centre Daugavpils, Łotwa (2021) oraz plenerach rzeźbiarskich. 

Kurator wystawy prezentujacej malarstwo olejne i rzeźby ceramiczne legendarnej wykładowczyni PWSSP w Gdańsku prof. Hanny Żuławskiej – „Hanna Żuławska, malarstwo i ceramika” Bydgoskie Centrum Sztuki, wrzesień 2020 – luty 2021.

Brała udział w projekcie „Organizacja, przygotowanie i przeprowadzenie projektu nadania dekoracji artystycznych zespołowi elewacji kamienic w obszarze Głównego Miasta w Gdańsku”, realizacja obiektów ceramicznych i aluminiowych na elewacjach kamienic na ul. Ogarnej, Szerokiej, Rybackie Pobrzeże oraz na ul. Świętojańskiej w Gdańsku (2014-18).

Obiekty artysty w ofercie

Brak obiektów